Bohatstvo nerastnej ríše a dlhodobá banícka minulosť Slovenska priam predurčujú aby nerastné suroviny boli nielen ťažené, ale aj zbierané, systematicky študované a vystavované. Ťažba nerastných surovín so svojimi ťažobnými metódami, strojmi, zariadeniami a prislúchajúcimi technologickými stavbami, nepochybne tvoria časť technického kultúrneho dedičstva. Starostlivosť o samotné nerasty – minerály prináleží hlavne múzeám, ale aj vedecké pracoviská majú v tejto oblasti nezastupiteľné úlohy.
Preto aj na ŠGÚDŠ sa už v roku 2005 začali zbierať reprezentatívne vzorky nerastných surovín z celého Slovenska tak, aby boli v kolekcii zastúpené všetky druhy (typy) nerastných surovín, ktoré boli na Slovensku ťažené. Odoberané boli veľkoobjemové vzorky (aj niekoľko 100 kg) tak, aby bol zachovaný masívny charakter primárnej suroviny „v rastlom“ stave – tak, ako boli ťažené (bez sekundárnych úprav – drvenia, úprav, koncentrovania a podobne).
V roku 2010 sa podarilo inštalovať a sprístupniť jednu časť expozície a to vzorky staveného a dekoračného kameňa (22 ks).
V roku 2013 bola celá expozícia dokončená a v druhej časti boli inštalované rudné, nerudné, chemické a energetické suroviny. Celkový počet vystavených exponátov je 64ks.
Veľké exponáty sú uložené priamo na zemi, menšie kusy sú položené na drevených pníkoch a uchytené pomocou kovových držiakov. Sypké materiály a materiály, ktoré by exteriérové poveternostné podmienky mohli znehodnotiť (napr. kamenná soľ, uhlie, bentonit) sú vystavené v uzatvorených sklenených valcoch umiestnených tak isto na drevených pníkoch.
Každý exponát je označený samostatnou kovovou tabuľkou kde je
uvedený:
- názov suroviny;
- jej použitie;
- názov ložiska;
- organizácia, ktorá ložisko ťaží.
Súčasťou expozície je aj Mapa nerastných surovín v mierke 1:200 000, kde na topografickom podklade sú umiestnené všetky ložiská nerastných surovín na Slovensku. Súčasťou mapy je aj vysvetľujúca legenda. Mapa je umiestnená na veľkoplošnom paneli (2,5x1,5m) umiestnenom na začiatku expozície.
Úlohou tejto webovej aplikácie je sprístupniť verejnosti Expozíciu ložísk nerastných surovín Slovenska a Mapu ložísk nerastných surovín Slovenska, M. Gargulák et al., 2014, M 1:200 000.
Táto aplikácia bola sprístupnená verejnosti 06/2014.